10 důvodů, proč navštívit Terra Madre Salone del Gusto

Více než 3000 farmářů, kuchařů a aktivistů ze 150 zemí se sejde v italském Turíně na největším setkání organizovaném hnutím Slow Food.

V termínu od 22. do 26. září 2022 se koná Terra Madre Salone del Gusto, mezinárodní akce věnovaná dobrému, čistému a poctivému jídlu. Program zahrnuje konference, dílny pro děti a rodiny, vstup do interaktivních prostor věnovaných biodiverzitě, vzdělávání a advokacii, stejně jako workshopy a degustační večeře.

Mezinárodní trh 

Trh je tepajícím srdcem Terra Madre Salone del Gusto, místem setkání více než 600 výrobců z celého světa. Právě tady mohou návštěvníci objevit gastronomickou rozmanitost všech kontinentů. Naši vystavovatelé nejsou jen obchodníky, ale zároveň ambasadory dobrého, čistého a poctivého jídla. Svou neúnavnou činností brání biodiverzitu, prosazují ekologické zemědělské postupy, chrání půdu, respektují dobré životní podmínky zvířat, omezují používání chemikálií a odmítají GMO.

Konference

Vy, já, my: společně něco změnit, to je smysl konference. Cílem je prozkoumat, jak mohou lidé z celého světa obnovit hodnotu potravinového systému prostřednictvím svých každodenních rozhodnutí, jak zajišťovat potravu udržitelně a jak se zbavit toxického systému, který podporuje zisky potravinářských korporátů.

Chléb, cereálie a mouka jako symbol sociální regenerace 

V prostoru věnovaném biodiverzitě najdou návštěvníci ukázku chlebů a různých druhů obilí a obilovin používaných k výrobě pekařského sortimentu: pšenici, kukuřičnou mouku, maniok, žito, bulgur, proso, tef a také řadu různých nástrojů používaných k přeměně zrna na chléb. Ne každý člověk na planetě má zaručený přístup k chlebu – základní potravině lidstva a toto je třeba změnit.

Vzdělávací zahrada 

Slow Food prosazuje inovativní přístup k nauce o výživě, založený na probuzení smyslů a jejich tréninku v rozpoznávání různých chuťových aspektů. Společně s turínskou botanickou zahradou připravuje Slow Food zeleninový záhon ve tvaru mandaly, který bude také vstupní branou do vzdělávací zóny.

Terra Madre Kitchen a Slow Food Coffee koalice 

V Terra Madre Kitchen mohou návštěvníci ochutnat jídla z celého světa. Připraví je kuchaři ze Slow Food Cooks’ Alliance a další šéfkuchaři. Speciální prostor je věnovaný Slow Food Coffee koalici.

Degustační workshop: Latinskoamerické vinařské panorama 

Chuťové workshopy představují způsob, jak se učit prostřednictvím ochutnávání, jak rozšířit znalosti a zároveň stimulovat smysly a poslouchat příběhy lidí, kteří stojí za produkty. Tento workshop oslavuje fascinující přístup k výrobě vína v Latinské Americe, která produkuje vysoce kvalitní vína udržitelným, ​​organickým a biodynamickým způsobem.

Prostor pro aktivisty

Advokační a aktivizační aktivity jsou klíčovými činnostmi Slow Food od počátků existence hnutí. Neustále se snažíme formovat veřejnou politiku a upozorňovat na témata, která jsou nyní vnímána na vládních úrovních, zejména pokud jde o souvislost mezi produkcí potravin a životním prostředím. V tomto prostoru návštěvníci objeví kampaně Slow Food.

Parco Dora Street Art Tour 

Parco Dora je velký park na okraji Turína, na místě staré ocelárny. Je to mocný symbol pro město a pro Terra Madre, který ukazuje, jak lze bývalé průmyslové oblasti proměnit v zelené plochy pro dobro lidí a planety. Parco Dora Street Art nabídne prohlídku nástěnných maleb v této postindustriální oblasti, která začíná u kostela Sacro Volto a pokračuje přes 400 000 metrů čtverečních parkových ploch, prochází tam, kde byly průmyslové továrny Fiat a Michelin. Jedná se o neustále se rozvíjející galerii pouličního umění, kde svá díla vystavují místní i zahraniční umělci.

Dinner Date: Ženy kuchařky a svět těstovin 

Program Dinner Date je věnován projektu Barbie od výrobce těstovin Pastificio Di Martino. Část výtěžku z prodeje jde mezinárodní neziskové organizaci Food for Soul, která se věnuje podpoře společensky odpovědných akcí, které zlepšují zdraví.

Káva v kuchyni 

Káva není jen nápoj, je to multifunkční přísada v kuchyni. Tento workshop povede odborník ve školicím centru Lavazza.

Celý program akce Terra Madre Salone del Gusto najdete zde.

| 9. 8. 2022 | Eva Rýznerová