Chvála bramborám a našim farmářům

V sobotu 24. listopadu jsme se opět sešli na spořilovském farmářském trhu. Tentokrát jsme se v našem osvětovém programu věnovali jedné z nejoblíbenějších českých plodin – bramborám!

Na Spořilově se můžete pravidelně setkávat s rodinou Zemanových (www.farmazemanovi.cz), která pěstuje kromě další zeleniny také brambory. Na polích kolem Hostína u Vojkovic rostou brambory opravdu kvalitní a dobré, brambory od Zemanových jsou proto mezi spořilovskými sousedy vyhlášené.

Bramborová polévka od naší členky Evy byla vynikající.

Měli jsme možnost porovnat čtyři nejoblíbenější odrůdy brambor: Fabiola, Ditta, Marabel a Agria. Každý typ brambory chutná jinak, liší se vzhledem a hodí se k jinému kuchyňskému použití. Představili jsme si základní varné typy (A, B, C) a také jsme se poradili s farmáři, jaké brambory použít na vánoční bramborový salát. Na místě jsme degustovali i typické bramborové pokrmy – bramborovou polévku a zapečené brambory.

Červená odrůda Fabiola.

Protože hlízy brambor rostou pod zemí, pustily se děti do vyhrabávání brambor z hlíny. Aspoň na chvíli se tak proměnily ve farmáře, jejichž život je úzce spjatý s půdou.

Za celoroční úsilí jsme farmářům na spořilovském trhu poděkovali a připojili se tak k celosvětové výzvě Slow Food #ThankAFarmer.

Text a foto: © Eva Rýznerová/Slow Food Prague

| 26. 11. 2018 | Eva Rýznerová