Kulatý stůl s MZe a Slow Food Dresden

 Do romantické historické restaurace U zlatého preclíka v Tomášské ulici  se  dne 19. března  t.r. vydali novináři s členy a příznivci hnutí Slow food na kulatý stůl, který , nejdříve zahájil Ing. Sládek   z Ministerstva zemědělství. Popsal akci Ministerstva zemědělství s názvem: Vyber si svého výrobce a podpořil tak  cíle Slow Foodu, jež se zabývá výchovou spotřebitele k cílevědomému nákupu kvalitních potravin. Tato konkrétní nabídka  regionálních  potravin a nápojů,  by měla vést k jejich lepšímu poznání v maloobchodní síti  a tím i podnícení  vyššího  zájmu spotřebitelů.

V návaznosti na  konferenci k politice kvality zemědělských produktů a potravin s Petrem Gandalovičem a evropskou komisařkou pro zemědělství Mariann Fischer Boelovou pak Ing. Sládek nastínil zamýšlené kroky státních orgánů ČR k podpoře zemědělců.

Návštěva z německého convivia Slow Food Dresden, pan Arno GLAUCH potvrdil, že Slow Food je především  duševním postojem a nikoli módním trendem. Nesleduje  pouze  otázku chuti, i když se věnuje  výrobkům, které výborně chutnají. Ale jde tu především o rozměry, které za výrobkem stojí:
Jak je potravina vyrobena? Jaký příběh vypráví?
Požitek lze v kombinaci s těmito poznatky sdělovat a prožívat  mnohem komplexněji.

Slow Food není považován za protest proti Fast Foodu.
Nezní tu žádné agresívní tóny.
Dobrým potravinám žádná agresívní či  negativní sdělení netřeba.
Hledají se kladná hlediska. Neboť jeden z principů Slow Foodu je soustřeďovat se na podporování regionálních výrobců, kteří vyrábějí potraviny podle určitých kritérií. Ta se týkají především způsobu výroby a zpracování zemědělských výrobků( dobré, čisté a fair).

„Jsme přesvědčeni o tom, že shromažďováním podpisů se nezachrání ani jedna z původních ras užitkových zvířat před jejím vyhynutím…ani se tak neuchrání užitkové rostliny od svého vymizení.  Ale považujeme za důležité vytvořit těmto produktům trh. Toto je podle nás potřebná péče o rolnické a regionální potravinářské výrobky jednotlivých zemí“ dodal Arno Glauch.

Závěr kulatého stolu tvořilo příjemné občerstvení v pomalém stylu, které okořenilo diskuzi účastníků

Předseda Slow Food  Ing. Mamula s Arno Glauchem SF Dresden a Ing. Sládkem MZe Ing. Jelínková, Z. Štefan Slow Food Ing. Holub a Z. Balga Slow Food  Místopředsedkyně Slow Food ČR s Arno Glauchem Slow Food Dresden

| 28. 3. 2009 | Blanka