Splněný sen Miroslava Grusze

MG Restaurace v Bezděčíně byla otevřena teprve před třemi měsíci a už si vydobyla renomé luxusního podniku.

interiér MG

Před Mladou Boleslaví odbočujeme z rušné dálnice a dostáváme se do průmyslové zóny. Areál společnosti Nisa Air nelze přehlédnout, rozlehlé hangáry prozrazují, že se blížíme k letišti. Vedle proskleného vchodu novotou zářící budovy visí štít s iniciály MG a my vstupujeme do království Miroslava Grusze, dlouholetého člena Slow Food Prague.

Logo_MG  _DSC6339 Um šéfkuchaře, který sbíral zkušenosti v prvotřídních pražských restauracích jako Allegro v hotelu Four Seasons, Augustine Restaurant nebo Aromi a na zahraničních stážích v Itálii a ve Švýcarsku, se spojil s podnikatelským záměrem vytvořit na soukromém letišti prémiovou restauraci. Během krátké doby vznikla restaurace orientovaná na tradiční českou a středomořskou kuchyni. Stavba a interiér je dílem Lenky Havlíčkové, která minimalisticky řešeným vybavením nechala vyniknout do široka rozmáchnutý prostor restaurace. Díky francouzským oknům je interiér v souladu s okolím a máte pocit, že příroda za okny je téměř na dosah. Součástí komplexu jsou také čtyři apartmány zařízené v moderním a funkčním stylu.

Ze země i vody

Jídelní lístek navnadí spoustou atraktivních pokrmů stejně jako výhled do otevřené kuchyně, kde můžete pozorovat dokonalou souhru celého týmu.  Nadstandardně vybavená kuchyně udiví laiky i profesionály, vychází totiž vstříc nejpřísnějším hygienickým nárokům. Když sympatická obsluha začne stůl plnit předkrmy, naše pomalé srdce se raduje. Zadělávané telecí dršťky s cizrnou jsou doměkka podušené a výborně kontrastují s luštěninou. Pokrm korunují rostlinky ptačince, divoké byliny s vysokým obsahem vitaminů a minerálů. Carpaccio z jelena uloveného na sklonku zimy chutná výborně, zvláště když je doprovozeno jemným květákovým krémem a černým lanýžem, který dodá pokrmu vzácnou zemitou chuť. Kuchyně Miroslava Grusze ale neupřednostňuje jen luxusní ingredience. Pečený celer ochucený hořčičnou omáčkou budiž důkazem. I v dalším předkrmu kombinuje šéfkuchař přísady ze zámku i podzámčí. Vejce vařené při 63 °C podávané s pečeným brzlíkem, černým kořenem a lanýžem je plné kontrastů, což pokrmu neubírá na lehkosti. Všechny textury na talíři ladí a provokují chuťové buňky k dalšímu dobrodružství. Grilovaný sumec ze sádky s fazolemi cannellini nebo jelení hřbet s makovým fondánem a švestkovou omáčkou jako hlavní chod? Volíme oboje. Ve chvíli, kdy rozkrojíme makový nákyp a přihrneme k němu kousek masa, je jasné, že hodujeme u opravdového mistra, který o chutích a konzistencích přemýšlí s vizí umělce.

Carpaccio_MG

Dršťky_MG

Sumeček_MG

Pomalé vychutnávání

Po hlavním chodu si dopřáváme sklenku červeného toskánského vína Greppicaia a necháváme se uchvátit výhledem do krajiny, rámující prostor soukromého letiště. Na travnatých drahách přistávají vrtulníky, sem tam za okny přeběhne bažant nebo zajíc. V restauraci Miroslava Grusze plyne čas příjemně, pomalu nastává ta správná chvíle pro dezert. Degustaci zakončíme decentní sladkou tečkou – pošírovanou hruškou s vanilkou, jogurtovým krémem a zmrzlinou ochucenou růžovým pepřem. Ochutnáme i příjemně osvěžující marinovaný ananas s plněnými malinami, mátou a citronovým sorbetem.Carpaccio ananas_MG

Při rozjímaní nad vyváženými chutěmi začíná slunce zapadat za obzor. Než se rozloučíme, přilákají naši pozornost regály s italskými specialitami – to kdyby si spokojený zákazník chtěl přinést domů milou vzpomínku. Šéfkuchař myslí na své klienty i na personál, kterému právě pomáhá přestavovat stoly na večer. Všechno, co Miroslav Grusz dělá, dělá poctivě. Od začátku až dokonce a MG restaurace je toho důkazem.

Text a foto: Eva Rýznerová

| 2. 3. 2016 | Eva Rýznerová