Tataráku a trampingu zdar!

Sobota 5. října byla velkou poctou pro jedno z nejoblíbenějších jídel nejen v Česku, ale i na celém světě – tatarák. Letošní 8. ročník Mistrovství ČR v míchání tataráku se nesl v duchu trampingu.

Tatarák dnes nechybí na jídelním lístku žádné restaurace, která podporuje klasické recepty a dává jim nový šmrnc. Šéfkuchaři v Angusfarm v Soběsukách míchají tatarák z masa plemene Angus.

Dobytek se pase na okolních pastvinách a milovníci gastronomie s citem pro udržitelnost dobře vědí, že maso z dobrých chovů, od prověřených chovatelů z regionu, je na tatarák nejlepší.

Jak se dělá tatarák?

Někdo sází na samotnou chuť masa a nechá ji vyniknout, další míchá ingredience v tajném poměru. Na stole určeném k míchání tataráku nechyběla exkluzivní lanýžová sůl, koňak, sušená rajčata, kapary, wasabi, bylinky – každý si mohl vybrat podle vlastní chuti.

Letošní doporučení poroty pro účastníky bylo jasné: šetřete masem (porotě stačil opravdu malý vzorek), cibulí a česnekem. Odborný tým porotců ve složení Tomáš Popp, Martin Feiferlík, Petr Bartoš a Patrik Bečvář ochutnal přes 50 vzorků.

Kolem půl 7. se na pódiu sešli vybraní finalisté, aby znovu namíchali vlastní verzi tataráku. A vítězem se stal Štěpán Míčka, který prý do tataráku namíchal všechno, co bylo na stole. Jeho verzi tataráku si budete moci vychutnat po celý následující rok v Angusfarm Soběsuky. Najdete ho na jídelním lístku restaurace.

Tatarák od profíků

Souboj tataráků korunovaly výtvory porotců. Patrik Bečvář se vydal na výpravu za místními bylinkami, Tomáš Popp ozdobil svůj tatarák tenkými plátky hříbku… Mistrovské tataráky byly pastvou pro oči i pro jazyk a mezi čtyřmi uměleckými díly zvítězila varianta Patrika Bečváře.

Text a foto: Eva Rýznerová/Slow Food ® Prague

| 7. 10. 2019 | Eva Rýznerová