Terra Madre odstartovala – online i offline událostmi

Globální ročník Terra Madre Salone del Gusto 2020 začal ve čtvrtek 8. října a během následujících dnů rozvine bohatý program naplněný digitálními a fyzickými událostmi, které sjednotí tisíce uzlů sítě Slow Food a milióny jejích aktivistů, stejně jako další organizace, instituce a firmy.

V následujících měsících bude akce pokračovat pozoruhodným seznamem iniciativ probíhajících napříč 160 zeměmi, které interpretují stanovená témata a reagují na výzvy pro budoucnost potravin, planety a všech jejích obyvatel.

„Je to dosud největší ročník ve smyslu počtu zúčastněných zemí, účastníků online i offline událostí a „akcí za změnu“ realizovaných statisíci aktivistů z celého světa. Během šesti měsíců projdeme hlubokou změnou; dozvíme se mnohem více o svých možnostech a v celosvětovém měřítku se staneme vlivnějšími aktéry v oblasti budoucnosti potravin. Srdcem této něžné revoluce budou Turín a Piemont; z centra vzejde široká řada nápadů a návrhů iniciativ a energie vytvořená těmito iniciativami se potom vrátí a obohatí samotné centrum. Vstupujeme do nového rozměru pro Slow Food a Terra Madre a naším cílem je přetvořit tragédii pandemie v ten největší tlak na změnu, jaký naše historie poznala,“ uzavírá Paolo Di Croce, generální tajemník Slow Food International.

Zcela přepracovaná akce začíná některými důležitými body a cíli:

  • Budoucnost potravin. Chceme podnítit širokou diskusi odvíjející se od vize hnutí Slow Food za přispění výrobců, výzkumníků, odborníků a badatelů, protože ještě nikdy nebylo důležitější přemýšlet o dobrém, čistém a poctivém jídle pro všechny; pochopit příčiny pandemie, iniciovat změnu, vytvořit spravedlivější a udržitelnější společnost a budovat lepší budoucnost než takovou, která byla předpovídána před příchodem onemocnění Covid-19.
  • Síť Slow Food a Terra Madre. Chceme těžit z našich silných stránek, projektů a lidí – z nasazení miliónu aktivistů ve 160 zemích – za účelem ovlivnění každodenního chování lidí po celém světě.
  • Nová geografie. Chceme upevnit téma, které již bylo zvoleno pro ročník 2020. V tomto historickém období suverénismu, nacionalismu, zdí a ostnatého drátu předkládá Slow Food novou vizi, která hovoří o kořenech místo o bariérách, o kulturách místo o národech. Překládáme vizi potravin bez politických hranic, ale s hlubokými kořeny v místech, kde vznikají.
  • Nová akce. Terra Madre Salone del Gusto 2020 spouští digitální revoluci, která bude po dobu šesti měsíců nabízet příležitosti k výměně myšlenek a dialogu mezi delegáty sítě a širokou veřejností ohledně nových modelů výroby a distribuce potravin.

Události Terra Madre sledujte zde.

| 10. 10. 2020 | Eva Rýznerová