Žijí tu s námi a skvěle vaří

Jak se zahřát, když teplota klesne na 6 stupňů, ze všech stran fičí vítr a prší? Co třeba exotickou polévkou a milými slovy?Na spořilovském trhu se scházejí už roky sousedé, kteří se většinou dobře znají. Nakupují sezonní zeleninu a ovoce a rozhlížejí se, co je na trhu nového. V sobotu 26. září jsme starousedlíky pořádně překvapili. Na trh jsme totiž pozvali cizince z dalekých zemí, kteří se usadili v Čechách. Spořilovští s nadšením ochutnávali afghánskou polévku s červenou čočkou (sledujte náš Facebook, brzy zveřejníme recept), gruzínský sýrový koláč chačapuri a venezuelský dezert quesillo. Někteří si byli dokonce třikrát přidat a dožadovali se receptu.

Chutě národů Blízkého Východu, Střední Asie a Jižní Ameriky zajistila mimo jiné společnost Ethnocatering. Společně s Leilou, Nanuli a Gustavem jsme přispěli na trhu ke kosmopolitní atmosféře, ochutnávali tradiční pokrmy národů, které reprezentovali, a povídali si o odlišných gastronomických tradicích. Podařilo se nám vytvořit společný prostor k vzájemnému porozumění mezi občany Prahy 4 a příslušníky jiných národností. Zcela přirozeně, skrze jídlo.

    S cestováním to bude vzhledem ke koronavirové pandemii v nadcházejícím období složitější než obvykle. Do vaší kuchyně ale za vámi může přijít celý svět. Stačí otevřít dveře a uvařit pokrmy podle autentických receptů…

Akci finančně podpořila Městská část Praha 4. Děkujeme!

Text a foto: © Eva Rýznerová/Slow Food Prague

 

| 28. 9. 2020 | Eva Rýznerová