Jaké trhy doporučuje Slow Food Prague?

Plzeňské farmářské trhy – Náměstí Republiky

plzenske trhy logo

Na plzeňských farmářských trzích se prodává jídlo, po kterém spotřebitelé volají – jídlo s jasně doložitelným původem a v bio kvalitě. Prodávají ho přímo výrobci, chovatelé hospodářských zvířat a pěstitelé ovoce a zeleniny. Cesta z pole nebo například z uzenářské výrobny na trh je velmi krátká.

V přímém srdci Plzně, na Náměstí Republiky vedle katedrály svatého Bartoloměje, se prodávají výhradně potraviny a další produkty místního nebo tuzemského původu. Mnoho prodejců je držitelem certifikátu Regionální potravina a svým hospodařením přispívá k rozvoji západočeského regionu.

Plzeňské trhy se konají dvakrát do měsíce na Náměstí Republiky a sortiment je opravdu široký. Nakoupíte zde sezonní ovoce a zeleninu, maso a uzenářské výrobky, mléko a mléčné produkty, čerstvý chléb a pečivo, bylinky, rostlinné oleje lisované zastudena, rukodělné výrobky místního původu. Seznam prodejců provozovatel pravidelně zveřejňuje před konáním trhu.

Více o plzeňských farmářských trzích se dočtete v našem medailonku.

Web: www.plzensketrhy.cz

Na Roztylském náměstí na Spořilově – Praha 4

Trhy na Roztylském náměstí na Spořilově

Otevřeno každou sobotu od 17. března 2018 od 8.00 do 13.00 hodin.

Trhy zásobují občany nejen čerstvými potravinami a zemědělskými plodinami z místních zdrojů, ale mají i prioritní zájem o to, aby se na český stůl vrátily zejména regionální a lokální přírodní produkty.

Aby čeští malovýrobci a soukromí zemědělci neztratili zájem nadále vyrábět sortiment kdysi vyhlášených plodin a produktů, které se pyšnily, a dosud pyšní, dobrou kvalitou.

Cílem těchto trhů je však i přání, aby se lidé více přiblížili přírodě a začali znovu chápat přírodní cykly, kterým se podřizuje zemědělská sezona i náš život.

Na trzích se každou sobotu odehrávají akce a programy, které mají návštěvníky pobavit, poučit, ale především zapojit do komunitního života. Na těchto akcích uvidíte i členy Slow Food Prague.

Web: www.platany.cz

Náplavka, Heřmaňák

 

Farmářské tržiště Praha: Náplavka – sobota 8:00 – 14:00 (náplavka Rašínova nábřeží, Praha 2)  od 3. února 2018 (9. sezona)
Heřmaňák – sobota 9:00 – 15:00 (Řezáčovo náměstí, Praha 7) – od 13. ledna 2018 (2. sezona)

Lidé vyhledávají čerstvé zemědělské, uzenářské, pekařské či mlékařské zboží z našich zdrojů, ale i atmosféru zpomalení a přátelské potlachání.

I na těchto trzích se často konají zábavné akce pro zpříjemnění času nákupu a pobytu na trhu, kde najdete sezonní produkty od malopěstitelů a rodinných výroben.

Nakupování na trzích není sterilní záležitost, je to společenské setkání. Trhy přinášejí naději a soběstačnost zemědělským rodinám nebo malým kvalitním výrobcům, možnost uplatnit se v segmentu trhu, když ve většinovém systému obchodních řetězců pro ně nebývá místo. Trhy udržují přirozenou lidskou kreativitu nebo naopak tradice a dovednosti vznikající po celé generace.

Web: www.ftpraha.cz